Porady

Uczestnicy zajęć przed pierwszym spotkaniem powinni (aczkolwiek nie muszą) zostać przebadani przez lekarza, który oceni, czy mogą uczestniczyć w zajęciach, na które się zapisują. Pływalnia nie jest wskazana dla osób z chorobami uszu czy układu moczowego.
Prowadzone przez nas zajęcia charakteryzują się w większości umiarkowanym obciążeniem fizycznym, jednakże osoby z problemami zdrowotnymi powinny zasięgnąć konsultacji lekarskiej przed zajęciami.
Przy zapisie na zajęcia będziemy wymagać w formularzu zapisu zaznaczenia oświadczenia, że uczestnik /a w przypadku dzieci poniżej 5 rż również jego opiekun/ nie mają przeciwwskazań do proponowanych przez nas zajęć na basenie.

PROSZĘ USTALIĆ ODPOWIEDNIĄ PORĘ ZAJĘĆ
Terminy zajęć powinni Państwo ustalić tak, by była ona optymalna ze względu na wiek i dzienną aktywność uczestnika. Ostatni posiłek powinno się spożywać najpóźniej na godzinę przed pływaniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych uczestników, unikamy wówczas ryzyka wymiotów. Niemowlę nie powinno przebywać w wodzie dłużej niż pół godziny.
PROSIMY O ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE SIĘ DO WIZYTY NA BASENIE
Przed rozpoczęciem wizyt na basenie rodzice powinni przygotować dziecko do większego kontaktu z wodą. W tym celu podczas codziennych kąpieli należy przyzwyczajać dziecko do polewania wodą głowy oraz twarzy. Oczywiście na początku jest to odrobina wody, ale z czasem coraz więcej. Wskazane są kolorowe zabawki, dzięki którym pobyt dziecka w wannie jak i później w basenie będzie bardziej atrakcyjny. Na zajęcia prosimy o zabranie wszystkich rzeczy, które normalnie używacie Państwo do kąpieli w domu. Do tego coś „na ząb” – po basenie większość uczestników (a zwłaszcza dzieci) dzieci jest głodna i spragniona. Standardem w ich przypadku jest również zasypianie po zajęciach w aucie w drodze do domu. Taka drzemka może opóźnić normalną porę zasypiania.
PROSIMY O DUŻO UŚMIECHU NA ZAJĘCIACH
Każda rekreacja fizyczna sprawia radość. Szczególnie ważną sprawą jest Wasze nastawienie do tego, co zamierzacie robić. W przypadku najmłodszych dzieci Państwa uśmiech jest szczególnie pomocny 🙂 Choć nasi instruktorzy robią wszystko, aby dzieci przez cały pobyt w wodzie były uśmiechnięte może się zdarzyć, że mały zuch będzie się denerwował lub zacznie płakać – kiedy malcowi naleje się woda do oczka czy uszka lub zakrztusi się wodą. Wtedy ogromną rolę gra opanowanie rodzica. Jeśli dziecko wyczuje Państwa zdenerwowanie, samo zacznie być niespokojne i może zniechęcić się do zajęć. Zasada ta dotyczy nie tylko basenu.
PAMIĘTAJMY O SYSTEMATYCZNOŚCI
Tylko regularne wizyty na basenie pozwolą zaprzyjaźnić się z wodą i nauczyć się odpowiednich ruchów, wzmocnić też ogólną odporność organizmu. Część najmłodszych uczestników przez kilka pierwszych wizyt na basenie może wykazywać zdenerwowanie lub nawet płakać. Proszę jednak zwrócić uwagę na fakt, że każdy zuch doskonale bawi się w wodzie w domu, we własnej wannie. Nie woda jest więc przyczyna zdenerwowania takiego zucha, ale dodatkowe czynniki pływaniu towarzyszące – hałas, duża ilość obcych ludzi, oświetlenie, pieluszka, rękawki. Czasami tych nowych bodźców jest za dużo jak na początkowe możliwości takiego zucha i płaczem daje nam znać, że nie bardzo mu się tu podoba. Spokój rodziców jest wtedy najważniejszy-należy odwrócić uwagę dziecka od otoczenia i skoncentrować ją na jakiejś zabawce. Nie trzeba się zniechęcać. Tak jak po pierwszym upadku nie będziecie Państwo zniechęcali dziecka do nauki chodzenia tak i w razie płaczu na pierwszych zajęciach nie rezygnujcie z tej doskonałej formy wspólnego spędzania wolnego czasu. Zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci znalezienie się w nowym miejscu wśród obcych jeszcze ludzi może powodować niepokój i budzić lęk. Z naszego doświadczenia wynika, iż większość dzieci aklimatyzuje się w grupie po 3 – 4 zajęciach – stąd odeszliśmy od koncepcji tzw. lekcji próbnych – po jednych zajęciach rodzice dalej nie wiedzieli, czy dziecku się podoba czy nie. Trzeba naszym milusińskim dać szansę na adaptację do warunków panujących w grupie i na basenie. Nie załatwi się tego jedną wizytą ani samodzielnym przychodzeniem na basen – nie da to szansy na oswojenie z dziećmi w jednej grupie.
PROSIMY O ZACHOWANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA
Bardzo prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na nasze małe zuchy podczas wspólnego pobytu na basenie. Szczególnie w trakcie pobytu pod natryskami, w drodze na zajęcia i przy przebieraniu dzieci. Nawet na chwilkę nie wolno zostawić maluszka samego, zwłaszcza położonego na przewijaku – zdarzył się przypadek, kiedy pozostawione na sekundę dziecko spadło z przewijaka! Nie pozwólmy dzieciom biegać po płycie basenu-podłoże jest często śliskie, łatwo o upadek i problem gotowy. Ta sama zasada dotyczy starszych uczestników.