Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli mają Państwo inne/dodatkowe pytania-chętnie odpowiemy na nie drogą elektroniczną ?

Jakie umiejętności są wymagane przy zapisie do grup?
NAUKA na małym i dużym basenie:
zapisywany do grupy uczestnik nie potrafi pływać lub utrzymuje się na wodzie z pomocą deski/makaronu lub pływa słabo i na krótkich odcinkach.
DOSKONALENIE na dużym basenie:
zapisywany do grupy uczestnik przepłynie samodzielnie na brzuchu/plecach 50 m bez odpoczynku, grzbietem pełnym stylem, umie podstawy kraula, podstawy skoku na główkę z murka/słupka (wślizg). Wytrzymuje zadania na dystansie min 50m.
Przy zapisie do grupy trzeba będzie potwierdzić, że takie umiejętności dziecko posiada.
Dzieci w grupach od 4-5 lat i starsi uczestniczą w zajęciach samodzielnie.
Zajęcia próbne
Ponieważ w obecnym stanie prawnym istnieje możliwości rezygnacji w ciągu 14 dni z zakupu usługi/towaru dokonanej drogą elektroniczną nie sprzedajemy jednorazowych wejściówek.
Dodatkowo ciągłe jednorazowe dołączanie nowych uczestników do grupy zdezorganizowałoby jej prowadzenie. Grupy są niewielkie i prowadzący musiałby każdorazowo dostosowywać poziom zajęć do nowego uczestnika.
W sprawie tzw “zajęć próbnych” wypowiadamy się również na naszej stronie internetowej w dziale Porady w odnośniku Pamiętajmy o systematyczności.
Ogólnie rzecz biorąc trzeba uczestnikowi dać szansę na adaptację w grupie, czego nie załatwi się jednymi 30 czy 45-minutowymi zajęciami.
Jak przygotować się do zajęć dla niemowląt?
By niemowlę nie wystraszyło się, warto pokazać się dziecku w czepku przed zajęciami. Przed rozpoczęciem wizyt na basenie rodzice powinni przygotować dziecko do większego kontaktu z wodą. W tym celu podczas codziennych kąpieli należy przyzwyczajać dziecko do polewania wodą głowy oraz twarzy. Oczywiście na początku jest to odrobina wody, ale z czasem coraz więcej. Wskazane są kolorowe zabawki dzięki którym pobyt dziecka w wannie jak i później w basenie będzie bardziej atrakcyjny.
Terminy zajęć powinni Państwo ustalić tak, by nie przypadały na pory drzemki malucha. Ostatni posiłek proszę podać dziecku na godzinę przed pływaniem (karmienie niemowląt przed zajęciami może sprowokować wymioty podczas ćwiczeń). Niemowlę nie powinno przebywać w wodzie dłużej niż pół godziny.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Wszystkich uczestników zajęć bezwzględnie obowiązuje regulamin basenu, na którym prowadzone są zajęcia – jest wywieszony w widocznym miejscu każdego obiektu. Prosimy o zapoznanie się z jego treścią i wyrozumiałość dla zasad stosowanych przez obsługę szatni, ratowników i innych pracowników. Jeżeli uczestnicy nie będą stosować się do postanowień regulaminu – ratownicy mogą prosić o opuszczenie płyty basenu. W takiej sytuacji nie zwracamy należności za utracone zajęcia. Nie dopuśćmy do sytuacji, kiedy sprawa postawiona zostanie na przysłowiowym ostrzu noża i niezbędne są interwencje na „wysokim szczeblu”. Napotykamy czasami bardzo drobne kłopoty, jednakże bez odrobiny dobrej woli każdej ze stron urastają one do rangi problemów. Wszyscy jesteśmy ludźmi i zdarza się mieć gorszy dzień każdemu. Pamiętajmy jednak, że jesteśmy gośćmi na każdym obiekcie, dodatkowo często jesteśmy specyficznymi klientami basenu – z niemowlakami i małymi dziećmi zawsze są większe czy mniejsze kłopoty organizacyjne.
jakie są temperatura, głębokość i uzdatnianie wody?
Zajęcia przeprowadzone są w wydzielonych nieckach wodnych o głębokości maksymalnie 1,2 metra. W przypadku dzieci starszych, młodzieży oraz dorosłych – na dużym basenie w wodzie głębokiej.
Woda w basenach jest chlorowana, szerzej na temat zalet i wad chlorowania i ozonowania wody wypowiadamy się w dziale Media o nas w ostatniej części artykułu dla portalu Familie. W małych nieckach woda ma temperaturę 30-32°C, w dużych 25-27 °C i spełnia wszystkie wymogi sanitarne. Baseny są regularnie kontrolowane przez podmioty uprawnione.
Co po kolei trzeba zrobić przychodząc na basen?
Na basen przybywamy około 15 min przez rozpoczęciem zajęć. Od razu po wejściu na basen korzystamy z szatni, gdzie zostawiamy odzież wierzchnią i zmieniamy obuwie.
Następnie przy kasie okazujemy karnet i otrzymujemy klucz do tzw. szatni mokrej, gdzie się przebieramy.
Do dyspozycji najmłodszych zuchów są przewijaki,  umiejscowione są w szatni ogólnej ale również damskiej i męskiej. W przypadku problemów z ich zlokalizowaniem prosimy pytać o to obsługę basenu. Część obiektów posiada tzw. szatnie rodzinne. Niestety nie dysponują one dużą ilością szafek, stąd nie wszyscy chętni mogą dostać tam kluczyki. W przypadku problemów z ich lokalizacją prosimy pytać o to obsługę basenu.
Przebrani w stroje kąpielowe kierujemy się OBOWIĄZKOWO pod prysznic, a następnie – w zależności od rodzaju zajęć – na brodzik lub duży basen. Instruktor czeka na płycie basenu.
Co koniecznie wziąć ze sobą na basen?
Przede wszystkim zabierzmy karnet, będący jedynym dokumentem uprawniającym do wejścia na nasze zajęcia. Kiedy przychodzimy na basen zawsze zabierajmy czepek dla osoby dorosłej i dla dziecka powyżej 3 r.ż. Dzieci do tego wieku pływają też w specjalnych pieluszkach-dostępne są w marketach pod nazwą Huggies Little Swimmers i dobiera się je do wagi dziecka.
Nie korzystajmy z basenu w długich spodniach kąpielowych tzw. „hawajkach””. Większość basenów tego zabrania.
Zawsze zabierajmy klapki – aby uniknąć upadku oraz zdarzających się chorób skórnych nie należy chodzić na bosaka. Sugerujemy również przynoszenie najmłodszych dzieci w nosidełkach, które można zostawiać w bezpośredniej bliskości niecki basenu. Pomoże to przy przebieraniu się w szatni a dziecko zabezpieczy przed ryzykiem upadku opiekuna. Najmłodszym przydadzą się też ręczniki, które można zabrać na płytę basenową i zostawić we wskazanym miejscu (wieszaki przy basenie, ławka). Warto też mieć ze sobą okularki do pływania.
Czy muszę brać ze sobą karnet?
Tak, to konieczne. Zawsze bierzemy ze sobą imienny karnet (najlepiej w formie papierowej).
W przypadku braku karnetu bądź przyjścia na nie swoją grupę uczestnik nie zostanie wpuszczony na basen.
Co obejmuje cena kursu?
Cena karnetu obejmuje bilet wstępu na określoną usługę, ustalony basen, dzień i godzinę oraz opłatę za zajęcia. W przypadku dzieci w grupach od 0-1 lat do 3-4 lata cena obejmuje również obecność jednego opiekuna.
Zajęcia trwają 30 lub 45 minut, dodatkowy czas przeznaczony jest przebieranie się przed i po zajęciach.
Nie mamy zgody na korzystanie z innych atrakcji basenu (jacuzzi, zjeżdżalnie). Zarządzający basenami OSiR Bemowo przy ul. Oławskiej oraz OSiR Wola przy ul. Kasprzaka 1/3 określili czas pobytu w strefie płatnej na: 75 minut dla dzieci od 0 do 4 rż wchodzących do wody razem z opiekunem w małej niecce i  55 min dla dzieci starszych, biorących udział w zajęciach samodzielnie. Basen OSiR Ochota i WUM Ochota określił czas pobytu w strefie płatnej na 60 minut.
Po przekroczeniu czasu pobytu naliczana jest opłata zgodna z cennikami i regulowana przez Państwa w kasie basenu.
Jak wygląda lekcja nauki pływania?
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu a trwają 30 min (na brodziku) lub 45 min dla dzieci, młodzieży i dorosłych (na głębokim basenie). Na brodziku instruktor prowadzi zajęcia będąc w wodzie. Instruktora przebywający w wodzie nosi żółty czepek, prowadząc zajęcia z brzegu ma niebieską koszulkę z żółtym logo naszej szkoły – Delfinka. Ramowy program zajęć opisujemy powyżej, w poszczególnych grupach wiekowych.
Czy mogę uczestniczyć w zajęciach dziecka?
Dzieci z grup od 0-1 lat do 3-4 lata biorą udział w zajęciach razem z jednym opiekunem. Dzieci z grup 4-5 lat i starszych biorą w zajęciach udział samodzielnie. Cena karnetu nie uwzględnia wówczas obecności na płycie basenu opiekuna dziecka. Dzieci /po zgłoszeniu tego ratownikowi/ doprowadzane są przez opiekuna do instruktora na basenie. W przypadku konieczności skorzystania z toalety w trakcie zajęć opiekę nad dzieckiem instruktor przekazuje dyżurującemu ratownikowi. W przypadku konieczności asysty przez rodzica przy zajęciach z dziećmi w grupach wiekowych 4-5 lat i starszych pobyt opiekuna na basenie/w wodzie  jest możliwy po uprzednim ustaleniu tego z instruktorem i zgłoszeniu w kasie obiektu. Tylko wówczas pobyt jest dla rodzica bezpłatny. W przypadku konieczności asysty przez rodzica przy przebieraniu się dziecka w szatni zgłasza on taką potrzebę w kasie basenu, po udzieleniu pomocy dziecku rodzic wraca przez kasę na trybuny. OSiR Bemowo wprowadził karty wejścia dla rodziców przebierających dzieci na zajęcia-każde wejście to będzie 15 bezpłatnych minut, po tym czasie zostanie naliczana oplata zgodnie z cennikiem. Opiekun dziecka w wieku 4-5-6 lat które dopiero zaczyna naukę pływania powinien być przygotowany do wejścia do wody w razie takiej potrzeby. 
Czy można obserwować zajęcia dzieci?
Zajęcia na małym basenie można obserwować z bliska jedynie, gdy jest się przebranym w strój kąpielowy (co wiąże się z opłatą za bilet). Nie można jednak wchodzić wówczas do wody. Poza tym można obserwować je z widowni.
Czy drugi rodzic może wejść z dzieckiem do wody?
Zajęcia dla najmłodszych prowadzimy w specjalnych brodzikach. Jest w nich mało miejsca, stąd gdyby każdemu dziecku towarzyszyło dwoje rodziców to w wodzie byłby tłok, nie byłoby miejsca do ćwiczeń. Stąd w wodzie z dzieckiem ćwiczy jeden rodzic. Na basenach gdzie duża i mała niecka są w jednej hali rodzice często wybierają rozwiązanie polegające na zakupie przez jednego z nich normalnego biletu w kasie basenu. Wówczas jeden rodzic z dzieckiem uczestniczy w naszych zajęciach, drugi pływa na dużym basenie. W połowie zajęć się wymieniają. W starszych grupach /od grup 4-5 lat wzwyż/ dzieci uczestniczą samodzielnie w zajęciach.
Czy zajęcia można odwołać/przełożyć?
Zajęcia można odwołać i przełożyć w zakresie od 21 dni do 24h przed nieobecnością. W tym celu korzystamy z modułu zgłaszania nieobecności i odrabiania zajęć: https://naukaplywania.waw.pl/odrabianie Piszemy o tej możliwości min. w mailu z podziękowaniem za wpłatę i w Regulaminie. Ze względów organizacyjnych zajęcia zgłaszane później niż 24h przed ich rozpoczęciem nie mogą być odwoływane.

Jak wygląda nauka pływania w poszczególnych grupach wiekowych?

Zajęcia w naszej szkole pływania są prowadzone w grupach, które są zamknięte i podzielone na różne stopnie zaawansowania. Zależy nam na realizacji programu w taki sposób, aby uczestnicy robili jak największe postępy i w jak największym stopniu korzystali z zajęć. Lekcje odbywają się w zarezerwowanych nieckach basenowych.
Zajęcia dla najmłodszych odbywają się raz w tygodniu. Trwają 30 min lub 45 min.
Dzieci do 4 roku życia ćwiczą z rodzicami. Starszaki biorą udział w zajęciach bez asystowania rodziców.

Niemowlęta
Maluszki, które mają od 3 miesiąca /ukończony 13 tydzień życia/  do 1 roku życia na zajęciach oswajają się ze środowiskiem wodnym wykonując z rodzicem ćwiczenia. Przy asyście rodzica niemowlęta uczą się utrzymywania się w wodzie na piersiach, na plecach oraz pozycji pionowej. Maluszki wykonują zanurzenia i ześlizgiwania się z brzegu do wody. Zajęcia to czas zabawy ale przede wszystkim chwila na wzmacnianie więzi z dzieckiem i wspomaganie jego rozwoju a także integracja z rówieśnikami.
1-2 lata
Dzieci w wieku od 1 roku do 2 lat z pomocą rodziców uczą się przemieszczania się
w wodzie na piersiach i na plecach. Korzystając z rękawków do pływania przepływają kilkumetrowe odległości. Ćwiczą skoki z brzegu basenu i z pomocą rodzica zanurzają się pod wodę. Wykonują ćwiczenia w parze z rodzicem jak i bawiąc się wraz z innymi dziećmi.
2-3 lata
Dzieci z pomocą rodziców uczą się pływania na piersiach i na plecach. Ćwiczą z użyciem „makaronów” i innych przyrządów. W trakcie zajęć skaczą do wody z siadu, stania na nogach. Nurkują i próbują wyławiać przedmioty z wody. Przy użyciu makaronu lub deski każdy przepływa kilka metrów. Zajęcia odbywają się na brodziku.
3-4 lata
Dzieci uczą się jeszcze z pomocą rodziców. Wsparcie rodziców ogranicza się do podstawowej asekuracji, maluchy podejmują próby samodzielnego przepływania pod wodą jak i na powierzchni. Pływają z „makaronami” i zabawkami. Wyławiają przedmioty i skaczą brzegu do wody z pozycji stojącej i z siadu. Grupa uczy się pływania na brodziku.
4-5 lat
Mali pływacy powyżej 4 rż już bez rodziców biorą udział w zajęciach. Uczą się pływania na piersiach i na plecach. Wykonują ćwiczenia z „makaronami” i deskami. Nurkują i przepływają pod wodą. Skaczą brzegu do wody z różnych pozycji (siadu, stania na nogach). Zajęcia odbywają się na brodziku. Jeśli jest konieczność asysty rodzica przy zajęciach odbywa się to w porozumieniu z instruktorem oraz zgłoszeniu w kasie obiektu.
5- 6 lat
Podczas zajęć 5-6 latkowie uczą się nurkowania i przepływania pod wodą. Wykonują podstawowe ćwiczenia z pływania na piersiach i na plecach. Uczą się pływania stylem dowolnym (kraulem) oraz grzbietowym. W tej kategorii wiekowej prowadzimy zajęcia na brodziku oraz na głębokim basenie.  Na dużym basenie ćwiczą dzieci, które wcześniej odbywały już lekcje na brodziku i potrafią z „makaronem” przepłynąć 25 m na piersiach i na plecach. Jeśli jest konieczność asysty rodzica przy zajęciach odbywa się to w porozumieniu z instruktorem oraz zgłoszeniu w kasie obiektu.
7-9 lat
Uczestnicy zajęć uczą się na głębokim basenie. Opanowują pracę nóg i później ramion w stylu dowolnym i grzbietowym. Ćwiczą „makaronami” i deskami. Ćwiczą skoki do wody z brzegu i ze słupka.
W tej kategorii wiekowej prowadzone są też zajęcia z doskonalenia pływania. W grupach takich pływają dzieci, które potrafią bez zatrzymywania przepłynąć 25 m na piersiach i na plecach. W trakcie zajęć doskonalą swoje umiejętności, uczą się pływania stylem klasycznym tzw. „żabką” oraz skoków na główkę.
10-13 lat
W tej grupie ćwiczą nastolatkowie, którzy opanowali już podstawowe umiejętności pływackie, tzn. utrzymują się na wodzie, potrafią przepłynąć bez zatrzymania 25 m na piersiach i na plecach. Kontynuując naukę pływania wykonują ćwiczenia techniczne, udoskonalając pływanie 3 stylami, tj. dowolnym (kraulem), grzbietowym, klasycznym („żabką”). Młodzież poznaje także elementy ratownictwa. Uczestnicy ćwiczą skoki startowe.
14-17 lat
Młodzież ćwiczy na głębokim basenie. Kursanci szlifują umiejętności pływania 3 stylami tj. dowolnym (kraulem), grzbietowym, klasycznym („żabką”). W programie przewidziana jest nauka skoków startowych ze słupka oraz nawrotów. Uczestnicy ćwiczą też elementy ratownictwa. Jest to grupa
o najwyższym stopniu zaawansowania.
Dorośli
Jest to kurs w zakresie nauki pływania od podstaw+mało zaawansowani. Zajęcia trwają 45 min i odbywają się na głębokim basenie. Grupa początkująca uczy się utrzymywania na wodzie, wykonuje ćwiczenia odprężające. Uczestnicy nurkują i przepływają pod wodą kilka metrów. Pływają z deską. Program przewiduje naukę stylu dowolnego i grzbietowego. Uczestnicy ćwiczą pływanie na piersiach i na plecach.